PPWR ZNAMENÁ, ŽE VŠECHNY OBALY JSOU OPAKOVANĚ POUŽITELNÉ A RECYKLOVATELNÉ.
Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) bude novým nařízením EU a jeho cílem je zvýšit udržitelnost obalů a minimalizovat dopad obalových odpadů na životní prostředí. Rada EU oficiálně schválila PPWR dne 4. prosince 2024. Jakmile bude nařízení zveřejněno v Úředním věstníku EU, vstoupí v platnost. Všechny země EU jej budou používat 18 měsíců poté (v roce 2026). PPWR bude hrát klíčovou roli v tom, jak budou společnosti v budoucnu navrhovat své obaly a vědoměji přistupovat k jejich dopadu na životní prostředí.
K dosažení tohoto cíle nařízení zahrnuje následující opatření:
Minimální normy pro recyklovatelnost obalů
Nařízení stanoví minimální normy pro recyklovatelnost obalů a požaduje splnění dvou prvků do roku 2030, resp. 2035:
- Design pro recyklaci (do ledna 2030): Obaly musí splňovat „kritéria návrhu pro recyklaci“ a musí být za těchto podmínek recyklovatelné alespoň ze 70 %. Tato kritéria budou definována a přijata do roku 2028.
- Recyklovatelnost ve velkém měřítku (do ledna 2035): Když se obal stane odpadem, musí být sbírán odděleně, tříděn do specifických toků odpadu, aniž by byla ovlivněna recyklovatelnost jiných toků odpadu, a recyklován ve velkém měřítku. Jak se v této fázi očekává, do 1.ledna 2035 musí společnosti prokázat, že 55 % všech vytříděných toků odpadů, které se ročně sbírají na úrovni Unie, bude recyklováno v nových výrobcích.
Integrace recyklovaných materiálů
Jedním z klíčových požadavků nařízení je větší využívání recyklovaných materiálů v některých obalech, zejména plastových, aby se snížilo využívání primárních zdrojů.
- Od roku 2030 musí naše plastové obaly obsahovat minimálně 35 % recyklovaného materiálu PCR (postspotřebitelský plastový odpad). Od roku 2040 bude tento podíl činit minimálně 65 procent.
- Od roku 2030 musí obaly na potraviny obsahovat minimálně deset procent recyklovaného materiálu PCR. Od roku 2040 bude tento minimální podíl zvýšen na 50 procent.
- Výjimky pro obaly, jejichž plastová složka představuje méně než 5 % celkové hmotnosti obalu, a některé obaly pro kontaktní použití ve zdravotnictví mohou podléhat jiným požadavkům.
Odpovědnosti v dodavatelském řetězci
Nařízení stanoví jasně definované povinnosti společností v dodavatelském řetězci, aby bylo zajištěno uplatňování postupů šetrných k životnímu prostředí.
Snížení množství obalů a obalového odpadu
Nařízení PPWR stanoví jasné cíle pro snižování množství obalového odpadu, což vyžaduje, aby společnosti přijaly jasná opatření ke snížení množství odpadu. Například hmotnost a objem obalů musí být sníženy na minimum, takže prázdný prostor uvnitř kartonu nesmí překročit 50 procent.
Normy pro označování a informace
Nařízení vyžaduje, aby obaly splňovaly určité normy označování, včetně označování recyklovatelných obalů a poskytování informací o správné likvidaci.
o Podpora systémů pro opakované použití
Nařízení PPWR stanoví opatření na podporu používání opakovaně použitelných obalů na území Evropské unie na nejméně 40 % do roku 2030. Aspirativní cíl pro rok 2040 je 70 %. Tato opatření zahrnují pobídky pro výrobce a maloobchodníky, aby zřizovali a používali systémy pro opakované použití. Stejně jako dnes jsou výjimky pro:
- Přeprava velkých strojů, pro zařízení a komodity, pro které jsou obaly navrženy na míru podle individuálního požadavku objednávajícího hospodářského subjektu;
- flexibilní obaly přicházející do přímého styku s potravinami;
- všechny lepenkové obaly.
Vezměte prosím na vědomí, že případný zákaz EPS ve Francii plánovaný na rok 2025 zákonem „o klimatu a odolnosti“ bude pravděpodobně odložen na rok 2030. Pravděpodobně nedojde ke konfliktu mezi zákazem EPS ve Francii a PPWR.
Obraťte se na nás - naši produktoví specialisté vám rádi poskytnou aktuální informace a poradenství.